_MG_3929

2013PROJEKT WNĘTRZ MERCATO BAR I DELIKATESY, WARSZAWA UL.PRÓŻNA 7

Autorzy: JUSTYNA SZADKOWSKA, ANNA KOWALCZYK
Investor: MERCATO

Projekt wykonany w pełnym zakresie: kompletny projekt lokalu gastronomicznego, przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania zgody Sanepid, aranżacja wnętrz, indywidualne projekty mebli, dobór elementów wyposażenia i dekoracji, nadzór nad wykonawstwem.

Inwestor powierzył nam zadanie połączenia włoskiego baru i delikatesów. Mercato to prosta włoska kuchnia bazująca na świeżych produktach oraz delikatesy oferujące specjały od lokalnych włoskich producentów. Doszłyśmy do wniosku, że ta koncepcja najlepiej będzie realizowana poprzez prosta formułę. Miało powstać szczere i autentyczne miejsce, kojarzące się z Włochami, o niezobowiązującej, miejskiej i dynamicznej atmosferze.

Głównym pomysłem jest animacja długiej ściany lokalu równoległej do witryny. To na niej ma się rozgrywać teatr tego miejsca. Po prawej stronie główny bar z wielką witryną na świeże produkty z których na miejscu montowane są dania, po lewej stronie roboczy kamienny blat jak w domowej kuchni, nad blatem wiszące szynki, obok lodówka na sery i wędliny – to tu produkty są krojone i układane na talerzach lub pakowane na wynos. Z założenia jak najwięcej dań ma powstawać na oczach klientów. Wzdłuż baru wysokie stoliki – sprzyjają integracji. Szybka kawa i cornetto, najlepiej smakuje przy wysokim stole „al banco”. Proste zmieniające się codziennie menu jest wstanie zmieścić się na jednej ścianie, wypisane flamastrem na kaflach. W głębi w drugim pomieszczeniu mieści się duży stół z kamiennym blatem otoczony półkami pełnymi delikatesów.

Myśląc o materiałach, użytych we wnętrzu, chciałyśmy aby kojarzyły się z Włochami, włoskim „Mercato” czyli targiem ale jednocześnie nie były oderwane od naszej rzeczywistości. Stąd pomysł na użycie ręcznie formowanej i wypalanej terakoty cotto charakterystycznej dla Włoch, ale w prostokątnym formacie i ułożeniu w jodełkę. Blaty z białego marmur Carrara charakterystycznego dla wnętrz śródziemnomorskich, biała glazura jak na targu czy we włoskiej trattorii, proste stalowe konstrukcje regałów z półkami z surowego drewna dębowego pełne makaronów, oliwy i innych produktów, wiszące szklane lampy zrobione własnoręcznie tworzą charakter tego miejsca.

Skromność i prostota wnętrza szybko stała się tłem doskonałym tłem dla smacznej włoskiej kuchni i świeżych produktów. Klienci chwalą sobie atmosferę miejsca, o czym najlepiej świadczy to że Mercato ma już wielu stałych klientów, którzy lubą tu wracać.